Anasayfa / AÖF - Açık Öğretim Fakültesi / aöf sınav soruları ve cevapları. Aöf sonuçları ne zaman yayınlanacak?

aöf sınav soruları ve cevapları. Aöf sonuçları ne zaman yayınlanacak?

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınavı bugün (26 Kasım 2016) yapıldı. Sınava giren öğrencilerin sınav soru-cevaplarının ve sonuçların ne zaman açıklanacağı ile ilgili meraklı bekleyişi de başladı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan öğrenciler bugün alanlarıyla ilgili olarak girdikleri sınavlarda ter döktü. Bugün ve yarın (26-27 Kasım) sınava girecek öğrenciler, sınavlardan hemen sonra AÖF’nin sitesinden soruları ve cevapları görebilecekler. Sınava girenlerin merakla beklediğ cevap ise şu: Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başladı. (Elif Öztürk - Anadolu Ajansı)

Milyonlarca öğrencisi olan Açık Öğretim Fakültesi’nin sınavlarının ilki bugün yapıldı. 2016 AÖF sınav soruları ve cevaplarının 26-27 Kasım tarihlerinde yapılan sınavlardan sonra Açıköğretim Fakültesi’nin web sitesinden açıklanacağı belirtildi. AÖF sisteminde yanlışlar doğruyu götürmüyordu. Sadece doğru cevaplar üzerinden notlar hesaplanıyordu. Ancak değişen sistemle birlikte, artık 4 yanlış 1 doğruyu götürecek. Dolayısıyla sınava giren öğrencilerin soruları ve cevapalarını görme isteği daha fazla artmış durumda. Öğrencilerin sınav sorularını göreceği yer ise E-KAMPÜS. Fakülte sınavlardan hemen sonra soruları E-KAMPÜS içinde görüntüleme izni veriyor.

AÖF SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

26-27 Kasım tarihlerinde yapılan sınavların sonuçları ise sınavdan sonra, öğrenci giriş bölümünden öğrenilebilecek. AÖF sınav sonuçlarıyla ilgili olarak net bir tarih vermiyor. Ancak AÖF sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 20 gün içinde Öğrenci Girişi sayfasından duyuruluyor. Sonuçların sadece internet adresinden öğrenilebileceği, ikamet adreslerine posta yoluyla gönderilmeyeceği belirtiliyor. AÖF Sınav sonuçlarına, ilan edilme tarihinden itibaren 5 (beş) işgünü içinde itiraz edilebiliyor. Bu süre geçtikten sonra ise yapılan itirazlar dikkate alınmıyor.

FİNAL SINAVLARI NE ZAMAN?

Vize sınavlarındansonra yapılacak olan finaller ise 14 Ocak 2017 Cumartesi ve 15 Ocak 2017 Pazar günü yapılacak. Bahar döneminde ise ilk vize 15 Nisan 2017–16 Nisan 2017 (Cumartesi-Pazar) günleri yapılacak. 2017 yılının son finali ise 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde olacak. Sınavlar bittikten sonra ise “tek ders sınavı” 15 Temmuz 2016 Cumartesi günü olacak.

YÖK SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİ

Yüksek Öğretim Kurumu yeni sistem doğrultusunda 4 yanlış bir doğruyu eksiltecek. Bu sistem ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda kullanılmaktadır. Aynı sistem artık Açıköğretim’de okuyan öğrencielr için de geçerli olacaktır. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, YÖK’ün AÖF’te bir standart oluşturmak istediğini söyledi. Gündoğan, 2016 yılından itibaren bu sistem, usul ve esaslara göre yapılacağını, 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini ve ona göre sonuçların açıklanacağını dile getirdi. Bu sistemi sadece Anadolu Üniversitesi’nde değil tüm Açıköğretim Fakültelerinde olacağını söyledi.

0.25 DOĞRU GİDECEK

Bu sistem doğrultusunda, dört yanlış bir doğruyu götürürken, 0.25 puan sistemi geliyor. Tek soruyu yanlış yapan öğrenci 0.25 puan doğru hanesinden düşecek.

YÜZYÜZE DERSLERDE HANGİ İÇERİKLER VAR VE NE ZAMAN BİTİYOR?

Anadolu Üniversitesi’nin Merkezi Açıköğretim ve Uzaktan eğitim Sistemi dahilinde eğitim ve öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri öğrencilerine yönelik yüzyüze derslerin Güz Dönemi tüm yurtta 22 Ekim 2016 Cumartesi günü başlayıp, 13 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek.

BAHAR DÖNEMİ SINAV YERLERİ SEÇİMİNDE SON GÜN

Bahar Dönemi ara döneminde 28 Şubat 2017 son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir. Bahar Dönemi Dönem Sonunda 18 Nisan 2017 son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.

NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

AÖF sınavlarının değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Usul ve Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Bağıl Değerlendirme Esaslarına göre belirlenir.
AÖF sınavlarında soru kitapçığı ve cevap kâğıdı olarak iki tür belge kullanılmaktadır. Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır.

Bir Cevap Yazın